Historie sboru dobrovolných hasičů v Olomouci-Holici:


Naše historie spadá do konce předminulého století. Z tohoto období se psala kronika a zde dokládáme psané úryvky týkající se založení sboru:                      „Bylo to v začátcích roku 1884, kdy brali se v úřad čtyři mužové vážní, jimž šlo především o založení spolku pro obec vůbec a spoluobčany zvlášť prospěšného i užitečného. Byli to: Martin Kluka - tehdejší starosta obce, František Košut - učitel, Vavřin Kožušníček a Jan Vykopal, v nichž úmysl zříditi spolek hasičský, a zatím co opravdová a spravedlivá žádost jejich nalézala u spolubratří sympatickému souhlasu, vracejí se potvrzené stanovy od CK místodržitelství z Brna. Majíce tyto již v květnu téhož roku v rukou, cítili se jako bratři téže rodiny, mohouce si navzájem při neštěstích vypomáhati. S jakým asi zápalem a nezdolnou obětavostí čelili všichni, noví mladí hasiči tíhli povinnosti své vstříc, to uloženo po dnes v srdci jiných. Vždy můžeme tvrditi, že činností spolku od roku stoupajíc, vždy zdárnou se jevila. Spolek náš nese jméno Sbor dobrovolných hasičů v Holici."

Sbor úspěšně rozvíjel svou činnost od roku 1884 až do 1. světové války, během které udržoval jeho chod jen půltucet členů, protože většina musela narukovat na frontu. Tři členové sboru zaplatili cenu nejvyšší a z fronty se domů již nevrátili. Další těžká zkouška čekala sbor za druhé světové války. Sbor však naštěstí všechny historické peripetie v průběhu 20. století přečkal a po celou dobu jeho členové pomáhali svými zásahy a udržovali společenský život v obci.


K zásadním změnám v našem sboru i veškerém dění u dobrovolných hasičů došlo v souvislosti se změnou režimu v roce 1989 a letech bezprostředně následujících.

Dne 14.6. 1995 byla po organizačních změnách založena Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Olomouci - Holici, tehdejší Radou města Olomouce evidované. pod č. 16 ze dne 13. 6. 1995.

Dne 17. 4. 1996 Statistický úřad v Olomouci vydal doklad o přidělení identifikačního čísla na základě zakladatele subjektu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Tímto sbor dostal právní subjektivitu jako Právnická osoba - občanské sdružení založené na základě neziskových organizací.

Koncepční rozvoj:

V roce 2000 jsme se podíleli na oslavách 725 let založení obce a z výtěžku této slavnosti byl pořízen raft COLORADO a tímto byl položen základ pro speciální činnost „ Vodního záchranářství”. Kromě plánovaného vybavení jednotky Magistrátem vznikl projekt Koncepčního rozvoje, který rovněž Magistrát schválil. Nejen materiální vybavení, ale vybraní členové jednotky průběžně získávají odborné kvalifikace spojené s vodní záchranou včetně zdravotnických odborností.
 

Koncepce vodního záchranářství:

Vodní záchranářství dělíme do tří sekcí, které jsou nezbytně nutné pro práci na vodě. K tomuto je nutné dobře ovládat krizovou zdravovědu a jak praxe ukázala i základy lezectví. Smyslem tohoto záměru je pomoci občanům při povodňových situacích, a to: evakuace zdravých a nemocných osob, nebo následné zásobování a zajištění asistence ostrahy postižených oblastí. Členové jednotky jsou hlavně proškoleni v systému sebezáchrany a transportu těžce zraněných pacientů po vodě. Ve spolupráci s jinými složkami integrovaného záchranného systému i pátráním po pohřešovaných osobách v těžko přístupném terénu.
 

Vodní záchrana:

Základní počet raftařů pro extrémně divokou vodu je 6, s tím, že je možné společně transportovat 2 lehce raněné osoby, nebo 1 těžce zraněnou ležící osobu. Práce na klidné vodě provádíme se 4 raftaři s možností pojmout až 4 lehce, nebo 2 těžce zraněné ležící osoby.

Na klidné vodě používáme plovoucí čerpadlo jako vlečný motor.

Osádka raftu je cvičena k:

  • Překonání psychické tísně z divoké vody
  • Skokům do vody na záchranu tonoucího a způsob jeho vyproštění
  • Manipulaci s raftem v extrémních situacích
  • Sebezáchraně
Zdravověda:

Ve vodním záchranářství se musí počítat se zraněním samotného záchranáře a hlavně, že osádka zachraňuje na vodou zaplaveném místě zraněné osoby.      Z těchto důvodů byla jednotka proškolena v oboru krizové medicíny, Toto téma v žádném případě nemůžeme podcenit, protože případné zranění, nebo neodborné základní ošetření může způsobit újmu na zdraví s celoživotními následky. Záchranář musí být schopen tyto situace řešit i bez odborné asistence zdravotníků, protože na těžko přístupném místě je odkázán sám na sebe.
 

Základy lezectví:

Toto téma také patří k vodní záchraně, protože povodeň mění ráz krajiny a samotného terénu. Raftaření není jen pádlování, ale i ukotvení raftu v proudu vody, vyproštění z různých převisů a také pátrání po pohřešovaných osobách  v těžko přístupných oblastech. Práce s lany, karabinami a uzly je užitečnou dovedností. Lezectví využíváme k sebezáchraně a po případě jsme schopni asistovat lezcům - profesionálům například při transportu zraněných osob.
 

Přehled školení:

V srpnu 2001 naše jednotka byla proškolena v oboru Všeobecná vodní záchrana na Bouzově

O rok později jsme se zúčastnili praktického cvičení v Olomouci - Poděbradech a opuštěného domu na Holické ulici. Toto cvičení bylo zaměřeno na oblast :

  1. Poskytnutí první pomoci
  2. Vodního záchranářství (zajištění tonoucího, utonulého a náhlá událost - kolize člunu)
  3. Vyhledávání a evakuace osob z budovy staticky poškozené
  4. Vyhledávání pohřešovaných osob v těžko přístupném terénu
  5. Transport raněných osob přes vodu
  6. Základy lezectví a lanových technik

V září roku 2003 6 členů jednotky získalo kvalifikaci „Vůdce malého plavidla”.

V roce 2004 se 4 členové jednotky zúčastnili Základního zdravotnického kurzu pořádaného školícím střediskem Územní záchranné služby v Olomouci.

 

Příklady významných zásahů JSDH Holice

  • V roce 1997 likvidace škod červencových povodní v Olomouci
  • V srpnu roku 1998 dohlídka požářiště Rotundy na ulici U střelnice.
  • V květnu roku 2001 zásah u požáru fy. Roulex v Olomouci - Holici
  • V květnu roku 2002 dohlídka požářiště stohu na Novém dvoře a v srpnu likvidace škod povodní v Čechách (Litoměřicko - Křešice a Praha - Bubeneč).
 
Propagační činnost :

V září roku 1999 propagace sboru a města na výstavě Autosalon v Olomouci
V září roku 2000 generální zajištění oslav 725 let založení obce Holice u Olomouce
V září roku 2001 propagace sboru a města Olomouce na Hasičských slavnostech v Litoměřicích
V květnu roku 2002 prezentační výstava hasičské techniky na Bouzově u příležitosti vyznamenání záchranářů ministrem vnitra.
Dále v září propagace sboru a města na výstavě Autosalon v Olomouci

V září roku 2003 se sbor podílel na doprovodných akcí u příležitosti Celostátního kola soutěže v požárním sportu a to:

  • Zajištěním výstavy malé hasičské techniky pořádané na Horním náměstí.
  • Zajištění a účast přehlídky hasičských a vojenských historických vozidel.

Vroce 2004 již byla započata intenzivní příprava oslav 120. let založení Sboru dobrovolných hasičů v Olomouci - Holici. Samotné oslavy pak proběhly ve dvou květnových dnech roku 2004. 7.května se od 18 hodin konala slavnostní schůze v restauraci Na Statku a druhý den ještě ranní setkání s vybranými hosty a sponzory. 8.května v jednu hodinu po poledni vyrazil z Krokovy ulice slavnostní průvod k soše sv.Floriána, patrona hasičů, odkud dále pokračoval směrem na Ameriku. Průběhu pslav se účastnili zástupci Magistrátu i komise místní části, br.Zatloukal za OV SHČMS, br. Jančí za Hanácký okrsek, br.Horáček za HZSO a také zástupci ostaních sborů v okrsku.

Rok 2004 byl úspěšný i z hlediska významného rozšíření členské základny.

Na jaře 2005 naše zásahová jednotka působila při povodních, nejaktivnější členové odpracovali i více než 70 hodin. 

Od roku 2008 se členové našeho sboru intenzivně účastní požárních hlídek na UP Hale při různých sportovních nebo kulturních akcích.

20.června 2009 proběhly oslavy 125.výročí založení sboru. Započaly slavnostní schůzí v 11:00 v restauraci Na Statku, ve 13:00 odtud vyšel slavnostní průvod k soše sv.Floriána a pokračoval do areálu školy, kde až do půlnoci pokračovala veřejná část oslav, jíž se zúčastnila řada holických občanů.

V roce 2010 sbor přijal první ženské členky; když se o rok později jejich počet zvýšil na devět, bylo založeno plnohodnotné ženské soutěžní družstvo, které po několikaměsíčních intenzivních trénincích přiváželo první poháry za vítězství v soutěžích v požárním sportu.

V září 2011 se konal nultý zkušební ročník námi pořádané netradiční soutěže v požárním sportu. Soutěž jseme nazvali Holické kombajn a proběhla na prostranství před MŠ v Holici. Soutěž probíhá každoročně, v roce 2021 se bude konat již 10. jubilejní ročník.

Od roku 2013 začal sbor pořádat kulturně-společenské akce pod názvem Noc hasičů. Obvykle 2x ročně v červnu a srpnu.

Počínaje rokem 2013 začal sbor prezentovat svou činnost v Holických novinách.

21.6.2014 proběhly oslavy 130 let výročí založení SDH Olomouc-Holice

Od roku 2015 sbor začal intenzivněji spolupracovat s komisí městské části Holice. Jedná se např. o akce při příležitosti oslav státních svátků 8. května          a 28. října. V současnosti máme i svého zástupce mezi členy KMČ. Spolupráce však probíhá i s jinými spolky v městské části Holice, např. se Skauty.

Zejména v posledních 10 letech se významně zlepšilo materiálně technické vybavení našeho sboru (stany, sety, udírna, gril, dresy a vybavení pro soutěžní družstva apod.), což znamená přínos nejen pro členy, ale také nám to umožňuje zvyšovat kvalitu akcí pořádaných pro veřejnost. Posledním významným přírůstkem byl nákup sportovního stroje pro soutěžní družstva na jaře roku 2020.

22.6.2019 proběhly zatím poslední oslavy při příležitosti 135. výročí založení SDH Olomouc-Holice. Z průběhu celé akce byl poprvé pořízen videozáznam.

 
Závěrem:

Činnost v našem sboru je založena na činnosti dobrovolné. Nikdo z nás za ni nepobírá plat a každý z nás má své zaměstnání, svou rodinu a své starosti. Přesto tuto práci děláme s láskou , pochopením a přesvědčením, že děláme dobrou a užitečnou věc pro občany a tento stát. Již v dávné době vzniklo stále platné rčení „Bližnímu ku pomoci, vlasti ku prospěchu”.